Yükleniyor...

- HAM

FELDİSPAT MİNERALİ
Yerkabuğunda bol miktarda bulunan feldispat, alkali ve alumina içeriğinden dolayı yüksek pişirme sıcaklığına tabi tutulan endüstriyel proseslerde sıkça kullanılır. Sodyum feldispat(Albit), plajiyoklaz grubunun kalsiyum içermeyen üyesi olup, formülü NaAlSi308’dir.

Feldispat, seramik, cam ve elyaf üretiminde flux etkisiyle vitrifikasyon sıcaklığını düşürür ve alumina katkısı sağlar. Bu da ürüne sertlik, dayanıklılık ve kimyasal korozyona direnç kazandırır.

Seramik sanayiinin önemli hammaddelerinden biri olan sodyum feldispat cevheri Muğla, Aydın ve Denizli bölgesinde bulunan zengin feldispat yataklarından üretilmektedir. Muhtelif kalitelerde ham(kırılmış) ve flote edilmiş hammadde olarak kullanıma sunulmuştur.

- FLOTE

ALBİT MİNERALİ
Yerkabuğunda bol miktarda bulunan feldispat, alkali ve alumina içeriğinden dolayı yüksek pişirme sıcaklığına tabi tutulan endüstriyel proseslerde sıkça kullanılır. Sodyum feldispat(Albit), plajiyoklaz grubunun kalsiyum içermeyen üyesi olup, formülü NaAlSi308’dir. Albit, seramik, cam ve elyaf üretiminde flux etkisiyle vitrifikasyon sıcaklığını düşürür ve alumina katkısı sağlar. Bu da ürüne sertlik, dayanıklılık ve kimyasal korozyona direnç kazandırır.

Seramik sanayiinin önemli hammaddelerinden biri olan sodyum feldispat cevheri Muğla ve Aydın bölgesinde bulunan zengin feldispat yataklarından üretilmektedir. Muhtelif kalitelerde kırılmış ve flote edilmiş hammadde olarak kullanıma sunulmuştur.

 

- ÖĞÜTÜLMÜŞ

KUVARS MİNERALİ
Kuvars, kristal biçiminde bir arada tutulan silikon ve oksijen atomlarının moleküllerinden oluşan bir kayaçtır. Kuvarsın formülü SiO2 olup, saf halde %46,5 Si ve %53,3 O2 içerir. Mohs skalasında sertliği 7, özgül ağırlığı 2,65 gr/cm3, ergime sıcaklığı 1785 °C olan ve yer kabuğunda oldukça sık görülen minerallerden biridir. Kuvars minerali en çok magmatik kayaçlarda bulunmakla beraber, sedimantasyon yoluyla veya metamorfizmayla da teşekkül edebilir. Endüstriyel alanda kullanılan kuvarslar genelde çok az yabancı madde ihtiva eden beyaz, yarı saydam veya saydam renktedir.

Seramik sanayiinin önemli bir hammaddesi olan kuvars cevheri, Muğla ve Aydın bölgesinde bulunan zengin kuvars yataklarından üretilmektedir. Muhtelif boyutlarda öğütülmüş hammadde olarak kullanıma sunulmuştur.

Yukarıda belirtilen tane boyutları standart değerler olup talep halinde farklı tane boyutları da üretilebilir.

Copyright 2024 • Kömürcüoğlu Group